Ekim 2017

Sıra Sözlük Sözlük Adresi Toplam Tanım S. Index S. Alexa TR Alexa Global Rank Değişim

 

Merhaba,

Yaklaşık bir ay önce çalışmaya başladığımız İnteraktif Sözlükler Sıralaması, geride bıraktığımız Ekim ayına ilişkin verilerin bir araya gelmesi ile ilk nüvesini ortaya çıkarttı.

Geçtiğimiz aylarda Dijital Maden tarafından düzenlenen ve yayınlanan liste, sözlüklerin index sayılarını baz alarak düzenlenmekteydi. Sadece index sayıları üzerinden listeleme yapılması birçok takipçi tarafından eleştiri ile karşılanmış ve sıralamanın ciddiye alınmamasına sebebiyet vermişti. Ayrıca listede, sözlüklerin sahip olduğu toplam girdi/entry sayısı gibi önemli bir veri yer almamaktaydı.

Ekim ayı ile başlangıç yaptığımız İnteraktif Sözlükler Sıralaması’nda verilerin şeffaflığı ve teyit edilebilir durumda olmasına özellikle dikkat ettik. Yayınladığımız listede yer alan her bir bilgi sözlüklerin istatistik sayfalarından ve Alexa listelerinden teyit edilebilir durumdadır.

İnteraktif Sözlükler Sıralaması Ekim 2017 listesi, toplanan veriler kapsamında “AlexaTR” sıralamaları temel alınarak düzenlenmiştir. Bu bakımdan, listede yer alan her bir sözlüğün yer aldığı nokta, AlexaTR sıralamasında sahip olduğu sıralamaya bağlıdır. AlexaTR’nin yanı sıra Alexa Global ve Global Rank Değişim oranları da listemizde yer almaktadır.

Global Rank Değişim durumlarına göz attığımızda, GS Sözlük, Dünya Sözlük, İnteraktif Sözlük, Memur Sözlük ve yeni kurulan Nar Sözlük’ün yüselişte olduğunu görebiliriz. Kirve Sözlük, açılış tarihi itibariyle Global Rank Değişimi verisi sunamamakta; geri kalan sözlüklerde ise genel bir rank düşüğü görünmekte.

Eski ve büyük sözlük oluşumlarınadan Ekşi Sözlük ve Uludağ Sözlük listenin en üstünde yerlerini alırken, onları takip eden İnstela, Alexa verilerine göre son üç aylık periyotta sürekli düşüş göstermekte. Bu durum önümüzdeki aylarda, İnstela’nın listedeki takipçisi olan GS Sözlük için bir fırsat ihtimalini doğurmakta.

Sıralamaya eklenmesini istediğiniz sözlükler, önerileriniz ve şikayetleriniz için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilir veya info@interaktifsozlukler.com adresine e-posta atabilirsiniz.

6 thoughts on “Ekim 2017”

    1. Merhabalar, teşekkür ederiz yorumunuz için ve başarılar dileriz 🙂

    1. Merhabalar, yorumunuz için teşekkürler ve Kirve Sözlük için başarılar dileriz 🙂

  1. Site harika olmuş. Aylik Entry’yi de paylasirsaniz super olacaktır! Böylece hiçbir sözlük laf etmeyecek 🙂 Selamlar ve saygilar!

    1. Merhabalar, doğrudur Aralık ayında yayınlanacak İnteraktif Sözlükler Kasım 2017 Sıralamasında aylık entry ve similarweb sıralaması da olacaktır. Yorumunuz için teşekkür ederiz 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir