AYI SÖZLÜK – İNTERAKTİF SÖZLÜKLER SIRALAMASI RÖPORTAJLARI

2011 yılında kurulan; Homojen Dergi, Ayılarock ve ASDİ gibi yan platformlarla kendisini destekleyerek geniş bir ağın parçası haline gelen ayı sözlük ile karşınızdayız.

 

14 Ağustos 2011’de İlker Bozkurt tarafından kurulan Ayı Sözlük, Türkiye’nin tek LGBTİ+ sözlüğü olarak yayın hayatına devam etmekte. İnteraktif Sözlükler Sıralaması içerisinde
stabil bir grafikte ilerleyişini sürdüren Ayı Sözlük‘ün, sadece bir sözlük olarak değil, geniş bir kültür platformunun parçası olarak değerlendirildiğinde,
kendine has bir yapıya ve yere sahip olduğu rahatlıkla görülebilir.

 “Sözlük Röportajları” serimizin yeni konuğu, Türkiye’nin tek LGBTİ+ içerikli interaktif sözlüğü olan Ayı Sözlük oluyor.

 

İnteraktif Sözlükler: Merhabalar. Ayı Sözlük uzun zamandır İnteraktif Sözlükler Sıralamasında yerini koruyan, kemik kitleye sahip olarak düzenli bir ilerleyiş göstermekte. Sözlüğün kuruluşu 2011 yılı olarak görünüyor –ki şu anda interaktif sözlükler sıralaması içerisinde yer alan birçok sözlükten daha eski ve köklü bir sözlük olduğunuzu gösteriyor bu durum. Kuruluşunuzdan bu yana geçen süreyi Ayı Sözlük için kısaca nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ayı Sözlük: Ayı Sözlük 2011 yılında LGBTİ+’lerin yazma, duygu ve düşüncelerini paylaşma, tecrübe etmedikleri veya bilmediklerini öğrenme, en önemlisi de özgürce yazma ihtiyacını karşılama amacıyla yayın hayatına başladı. Ayı Sözlük, Türkiye’nin her yerinden anonim isimlerle, kişisel hiçbir bilgi paylaşmak zorunda kalmadan kaydolan LGBTİ+’lere aslında bir nevi destek oluyor. Yalnız ve yanlış olmadıklarını hissettiriyor. Kişilerin kendi gibi başka kişiler ile iletişime geçmesini sağlıyor. Bilmediklerini öğrenme olanağı yaratıyor. Açıldığı günden günümüze 3179 kayıtlı kullanıcıya ulaşan sözlük, yazarların aktardığı tecrübeleri ve yaptıkları tanımlarla ciddi bir bilgi arşivi haline geldi. Yine yazarların içinden oluşan gönüllü bir ekip ile 2015 yılının eylül ayında Homojen Dergi’yi çıkarmaya başladık. 3 ay aralıklarla e-dergi olarak yayınlıyoruz. 11. sayısına gelen dergimizin bir de basılı sayısı yayınlandı. Ayılarock sitesinde LGBTİ+ teması içeren film, belgesel, klip ve dizileri tanıtıyoruz, ASDİ portalımız da LGBTİ+ adına gündemden gelişmeleri yayınlıyor. Sözlük katılan yeni yazarlarla daha da güçlü bir şekilde yoluna devam ediyor.

İnteraktif Sözlükler: Ayı Sözlük, zaman içerisinde genişleyen bir kültür platformunun parçası olarak görünmekte. Homojen Dergi, Ayılarock ve ASDİ ile birlikte farklı alanlarda da faaliyet göstermektesiniz. Bu yan platformların Ayı Sözlük’e olan etkisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ayı Sözlük: Amaç eğer LGBTİ+’lerin özgürce yazmasını sağlamak ise, LGBTİ+’lerin seslerini duyurmasını sağlamaksa bunu en etkin şekilde sağlamaya çalışıyoruz. Homojen Dergi 2015 yılından bu yana yayınlanmaya devam ediyor. Güçlü yazılar, ele aldığı konular ve röportajlarla alanının en iyi haline gelmiş durumda. Ayılarock LGBTİ+ teması içeren film, dizi, klip, belgesel gibi yapımlara yer veriyor ve tanıtıyor. ASDİ portalı LGBTİ+ Psiko-Sosyal Destek İnisiyatifi olarak kuruldu ve yazı ve güncel haberlerle takipçilerine bilgi sunmaya devam ediyor. Her biri ayrı domainlerde ve Ayı Sözlük gibi trafik sağlayan portallar. Ayı Sözlük üzerindeki etkisine gelirsek portallar üzerinden sözlüğe kaydolup sözlük yazar ekibine katılan birçok arkadaşımız var ve bir süre sonra bu portallara destek vermeye başlıyorlar ve gücümüz artıyor.

İnteraktif Sözlükler: Ayı Sözlük, dijital ortamdaki varlığı kadar gerçekleştirdiği etkinlikler ve zirveler ile de karşımıza çıkmakta. Son dönemde gerçekleştirdiğiniz etkinliklerden ve gelecek dönem planlarından bahsedebilir misiniz?

Ayı Sözlük: Yayına başladığımız günden bu yana 120’ye yakın etkinlik düzenledik. Bu etkinlikler hem yazarların sosyalleşmesini sağlıyor hem de ortak ilgi alanlarında yeni fikirler yakalamamıza sebep oluyor. Bazen bir edebiyat etkinliği, bazen bir sinema tiyatro etkinliği, bazen bi spor etkinliği, bazen bir müzik etkinliği. Bazen sadece sohbet ve eğlence etkinliği düzenliyoruz.. Son dönemde OHAL bahanesiyle ülkemizdeki özgürlüklerin baltalanmasıyla bir araya gelme ve etkinliklerimiz azaldı. İnsanların tekrar özgürce yaşadığı bir ülkenin özlemiyle mücadelemize devam ediyoruz.

İnteraktif Sözlükler: Sosyal medya konusunda da Ayı Sözlük, diğer sözlüklerden daha geniş bir alanda faaliyet göstermekte. Özellike tumblr ve pinterest gibi birçok sözlüğün ilgilenmediği platformlarda da Ayı Sözlük ismini görmek mümkün. Tüm platfomlarda paylaşım yapmak ve kullanıcılara ulaşmak yorucu olmuyor mu?

Ayı Sözlük: Sosyal medya üzerinde var olmak aslında diğer insanlara dokunabilmek için en doğru yer. Bu sebeple sosyal medya platformlarında var olmayı önemsiyoruz. Kendini yalnız hisseden, kabul sürecini atlatmaya çalışan diğer LGBTİ+’lere dokunmak, insanları gelişmelerden haberdar etmek, yapılan hukuksuzluklara, homofobiye, transfobi, nefret söylemleri ve nefret suçlarına sosyal medyanın gücünü kullanarak tepki göstermek için var olmamız gerek.

İnteraktif Sözlükler: Ayı Sözlük’ün kuruluşundan bu yana mücadele ettiği en büyük problem ne oldu?

Ayı Sözlük: Zaman zaman platformlarımız saldırılara uğradı. LGBTİ+fobik saldırılar olduğunu biliyoruz. Gönüllü bir oluşum olduğumuzdan ve bir sponsorumuz veya gelir kaynağımız olmadığından yazılımsal olarak da çoğu zaman sorunları çözmekte zorluk çektik. Neyse ki gönüllü yazılımcımız sayesinde büyük saldırıları küçük hasarlarla atlattık, şimdilik hiç veri kaybımız olmadı.

İnteraktif Sözlükler: Ayı Sözlük için tercih edilen / istenilen model hangisidir: Yazar sayısının artması mı, yoksa içerik kalitesinin yüksek olması mı?

Ayı Sözlük: Her ikisi de bizim için önemli. Yazar sayısının artmasıyla paylaşımlar artacak, paylaşımlar arttıkça da içerik kalitesini yaratmak kolaylaşacaktır. Sözlükte yetkili ve görevli yazarlarımız da sözlük formatına uygun ve kaliteli içerikler konusunda gayet hassas bir şekilde entryleri takip ediyorlar ve uygun olmayanları yayından kaldırıyorlar veya içerikleri düzenliyorlar.

İnteraktif Sözlükler: Ayı Sözlük’te, Moderasyon ve Yazarlar arasındaki iletişimin genel durumu nasıl? Moderasyon ve yazarlar arasında üstü kapalı bir savaş durumu var mı yoksa dostluk ve anlayış çerçevesinde devam eden bir uyum mu söz konusu?

Ayı Sözlük: Sözlük içerisinde bir gerginlik söz konusu değil. Gerginlik yaratıldığı zamanlarda da gerekli banlama işlemlerini yapıyoruz. Sözlüğün amacını anlamamış olan, gerginlikten beslenen insanları içimizde fazla barındırmıyoruz.  Bunun dışında sözlükteki yetkili yazarlar aslında gönüllü bir şekilde sözlüğün kalitesi ve huzuru için çaba içindeler. Bunu bilen diğer tüm yazarlar da yetkili yazarlarla problem yaşamadan sitenin kullanımına devam ediyorlar.

İnteraktif Sözlükler: Büyük sözlüklerden yaşanan ayrılmalar sonucunda birçok sözlük yazarı yeni kurulmuş veya popülerleşme sürecinde olan sözlüklere geçiş yaptı. Yaşanan bu göç dalgasından Ayı Sözlük de olumlu veya olumsuz bir yönde etkilendi mi?

Ayı Sözlük: Ayı Sözlük diğer tüm sözlüklerden farklı bir konseptte. LGBTİ+ yazarların çoğunlukta olduğu bir sözlük olduğumuz için zaten yoğun bir göç almak istemeyiz. Sözlüğümüzde belli başlı hassasiyetler söz konusu. Bu hassasiyetlere uyum sağlayamayan düşünce ve tavır içinde olanları aramıza kabul etmiyoruz. Sanırım insanlar da bunun farkında olacaklar ki bizde yoğun bir etki yaratmadı.

İnteraktif Sözlükler: İnteraktif Sözlüklerin geleceği hakkında düşünceleriniz nelerdir? Önümüzdeki yıllarda interaktif sözlükler ”Reddit” tarzı bir oluşuma evrilir mi veya listelerin üst sıralarında bulunan popüler ve köklü sözlüklerin dışında kalanlar tarihten silinip büyük sözlüklere “tersine göç” olur mu?

Ayı Sözlük: Yıllardır interaktif sözlükler var, sosyal medyada birçok farklı platform açılmış olsa da sözlükler yollarına devam ettiler. Tabi bazı sözlükler yok oluyor fakat belli bir tarz yaratmış ve kullanıcı sayısına ulaşmış sözlüklerin aynı şekilde yollarına devam edeceklerini düşünüyorum.

İnteraktif Sözlükler: Ayı Sözlük olarak ilerleyen süreçte gerçekleştirmeyi planladığınız yeni projeleriniz var mı?

Ayı Sözlük: Türkiye’nin evrildiği yeni düzende mevcut projelerimizin devamını sağlamak sanırım en önemli konumuz olacak.

İnteraktif Sözlükler: Son olarak; Ayı Sözlük’ün özel hayatlarınız içerisindeki yerini tam olarak nasıl tarif edebilirsiniz? Ayı Sözlük sizin için bir hobi mi yoksa hayatınızın merkezinde yer alan önemli bir unsur mu?

Ayı Sözlük: Kimsenin Ayı Sözlük’ü hayatının merkezine koymasını istemeyiz. Sözlüğü daha çok sosyalleşmek, edinilen tecrübelerin başlıklara aktarılması, sözlüğün aktifliğinin yitirilmemesi için kısa süreler de olsa sözlükte vakit geçirilmesi ve entryler girilmesi bizim için yeterli. Sözlüğü araç olarak kullanıp sonasında hiç uğramayan vefasız birçok yazarımız da var. Neyse ki sözlüğün amacının farkında olan yazarlarımızla yolumuza tam gaz devam ediyoruz. Sözlük yazarlığı bence insana fayda sağlayan güzel bir hobi. Farkında olmadan kendinize çok şey katıyorsunuz. Günde 15-30 dakika sözlüğe ayırıp gündemden haberdar olmak, bir kaç entry girip paylaşımda bulunmak kimseye kayıp yaşatmayacağı gibi huzurlu hissetmeyi de destekleyecektir.