NAR SÖZLÜK – İNTERAKTİF SÖZLÜKLER SIRALAMASI RÖPORTAJLARI

2017 yılının son çeyreğinde kurulan ve kısa süre içerisinde adından söz ettirmeyi başaran Nar Sözlük,

dokuzuncu ayını geride bırakırken yayın hayatına hız vermeden devam etmekte.


İnteraktif Sözlükler Sıralaması’nı yayınlamaya başladığımız Ekim 2017’de, sadece 3500 civarına tanıma sahipken,

Mayıs 2018’e gelindiğinde 97.000’e yakın tanım sayısına ulaşarak ilerlemeye devam eden Nar Sözlük, kendisinden daha eski bir çok sözlüğü geride bırakarak dikkat çekici bir popülariteye ulaştı. 

interaktifsozlukler.com olarak bir seri halinde gerçekleştirmek istediğimiz “Sözlük Röportajları” düşüncemizi faaliyete geçirirken ilk konuğumuz,

gösterdikleri değişim ve ilerleme sebebi ile dikkatleri çeken Nar Sözlük oluyor.

 

İnteraktif Sözlükler: Merhabalar. Nar Sözlük özellikle 2018 yılının başlangıcından bu yana yüksek bir aktiflik oranına ulaştı. Bu aktiflik, sözlük sıralamalarında, Nar Sözlük isminin üst sıralara tırmanması ile de net bir şekilde görülebilmekte. Sene başından bu yana geçen süreçte yaşanan değişimleri ve ilerlemeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Nar Sözlük: Bizi, kendimizi tanımladığımız bir cümlemiz var: “Kendini bilen ve bu işin fırınından çıkmış kişiler tarafından kurulan yeni sözlük.” Evet çekirdek kadro olarak her birimiz geçmişte ufak tefek bazı sözlük deneyimi olan insanlarız. Bazılarımız birkaç aylık yazarken bazılarımız yıllardır sözlük ortamını bilen kişiler. Sözlüğümüzün kurulum aşamasında da herkes ortaya döktü deneyimlerini, olması gerekenler olmaması gerekenler olarak. Bizler ‘sözlük’ ile ‘forum’ arasında gidip gelen ya da ikisini arasında sıkışan bir görüntüde olmamaya özen gösterdik ve adımlarımızı da bu doğrultuda attık, atıyoruz. Bu durumu elbette diğer sözlük ortamındaki yazarlar da görmüş olacak ki zamanla bize katılmaya başladılar. Bu da sözlüğün gelişimi arttırdı ve olumlu anlamla değiştirdi her şeyi. Şuanda olduğumuz noktadan fazlasıyla mutluyuz, ancak yeterli mi? Elbette hayır 🙂

İnteraktif Sözlükler: Nar Sözlük’ün kuruluş aşamasından ve aldığınız kararlardan bahsedebilir misiniz? Yeni bir sözlük kurma fikri ve ötesinde “Nar Sözlük” ismi tam olarak nasıl ortaya çıktı?

Nar Sözlük: Dediğim gibi yazarlık deneyimi olan ya da hiç olmadı sosyal medya platformlarında zaman geçiren insanlarız. Bulunduğumuz ortamlarda bazı eksiklikler olduğunu fark ettikçe bu konuda rahatsızlığınızı dile getiriyorsunuz ancak bu her zaman cevap bulmuyor. Bu bahsettiklerim de tahmin edeceğiniz gibi siyaset, cinsellik, terör ve benzer toplumu ilgilendiren konulardan bazıları. Bunların özgürlük olduğunun farkındayız, biz de bunu savunuyoruz. Ancak biz bunları toplumun rahatsız olmayacağı, hassas olduğu noktalara özellikle dokunmadan sunma derdindeyiz. Şöyle düşünün, topluca bir masada oturuyoruz ve tek menü yerine masadaki herkese hitap edecek bir menü ile sunum yapıyoruz. Ancak elbette bir masa düzeni söz konusu. Bunu da elimizden geldiğince sözlük yönetimi olarak sağlıyoruz. Bu bahsettiğimiz konularda sırf tepki çekmek ya da algı operasyonu yapmak isteyen ve bilinen ismiyle “troll” yazarlara izin vermiyoruz. Cinsellik, siyaset ve din konusunda özgürce yazabilirsiniz ancak bunu agresif bir dil ile yaptığınızda hoş olmuyor. Buna engel oluyoruz ve gereken uyarıyı yapıyoruz.  Uzun lafın kısası, sözlük kurma fikrimiz tamamen herkese ve her yaşa hitap edebilecek bir ortam oluşturmak üzerine kurulu. Yani, kişiler “Nar Sözlük Yazarı” ünvanını rahatça girdiği ortam(lar)da kullanabilmeli ve kaliteli bir grupta olduğu imajını vermeli.

Nar ismi ise özellikle seçilmiş bir isim değil aslına bakarsanız. Tahmin edeceğiniz gibi aslında 🙂 Bir sözlük fikri eşimle birlikte olan bir kararımızdı, siteyi tam kuracağız ve her şey hazır bu sefer de isim konusuna takıldık. O anda da eşimle nar yiyoruz filan ve ne olsun derken “Nar olsun” demesi ile karar verdik. Yani üzerinde uzun zaman düşünülüp karar verme aşaması geçirmedik. Oldukça sıradan ve ani gelişti.

İnteraktif Sözlükler: Nar Sözlük için tercih edilen / istenilen model hangisidir: Yazar sayısının artması mı, yoksa içerik kalitesinin yüksek olması mı?

Nar Sözlük: Bir sözlük ortamından bahsediyorsanız bunları ayrı ayrı bir seçenek olarak düşünmek mümkün değil. En azından Nar Sözlük olarak bizim için değil. İkisi et ile tırnak gibi bizim için. Biri olmazsa diğerinin pek de bir önemi kalmıyor, birlikte güzeller. Şimdiye kadar da bunu deneyimledik aslında. İlk dönemler yazar sayımız oldukça düşüktü, bunun artmasına ihtiyacımız vardı farkındaydık. Ama hiçbir zaman ilk hedefimiz bu olmadı açıkçası. Kalıcı olma derdindeyiz ve ileride ciddi adımlar atma hayallerindeyiz. Yani tabiri caizse salt bir “tutsun da gerisine bakarız” derdimiz olmadı. Bu nedenle içerik kalitesini bozmadan yazar sayısını arttırmak istedik. Şimdiki durumda da bunu sağladığımızı düşünüyoruz.

İnteraktif Sözlükler: Nar Sözlük’te, Moderasyon ve Yazarlar arasındaki iletişimin genel durumu nasıl? Moderasyon ve yazarlar arasında üstü kapalı bir savaş durumu var mı yoksa dostluk ve anlayış çerçevesinde devam eden bir uyum mu söz konusu?

Nar Sözlük: Görünen o ki sorun yok. En azından şimdiye kadar herhangi bir sıkıntı yaşanmış değil, çok şükür. Bunu önemsiyoruz çünkü. Hem yönetim olarak biz bu ortamda bulunmaktan gurur duymalıyız hem de yazarlarımız, hem bizler iyi vakit geçirmeliyiz hem de yazarlarımız. Yani sadece tanım içeriğinin bulunduğu, soğuk bir devlet dairesi modunda olmak gibi bir derdimiz bulunmuyor. Zaman zaman moderasyondaki arkadaşlarımızın da format dışına çıkarak yazarlara ayak uydurduğu oluyor. Eleştiribey olarak ben de bunu yapıyorum, itiraf etmem gerek 🙂 Ben hem bir eş hem de bir babayım. Yani kendime ait küçük bir ailem var, sözlükteki yazarları da aileme dahil ediyorum. Dolayısıyla sözlük ortamındaki yazarların durumu, moderasyonun durumu ve hepsinin birbirleri ile durumu benim için oldukça önemli. Biz Nar Sözlük Ailesiyiz. Moderasyon olarak giri yazmayalım, fikrimizi çok belli etmeyelim, cinsellik-siyaset-din konularına girmeyelim, kimseyi ürkütmeyelim, tepki çekmeyelim diye bir düşüncemiz asla yok. Tam tersi bu konularda moderasyon arkadaşların çok daha cüretkar olduğunu görülüyor.  Ancak doz önemli burada. Moderasyon arkadaşlara herhangi bir baskımız bulunmuyor, yaş ortalaması zaten ortalarda. Yani herkesin bir sosyal statüsü var ve insan ilişkilerinde durmayı bilen kimseler. Bizim de en büyük şansımız bu. Yazarlarla ve birbirleri ile olan ilişkileri ne sıkı fıkı dostluk olarak değerlendirilebilir ne de bir çekişme.

İnteraktif Sözlükler: Büyük sözlüklerden yaşanan ayrılmalar sonucunda birçok sözlük yazarı yeni kurulmuş veya popülerleşme sürecinde olan sözlüklere geçiş yaptı. Yaşanan bu göç dalgasından Nar Sözlük de olumlu veya olumsuz bir yönde etkilendi mi?

Nar Sözlük: Muhakkak. Bunu görmezden gelemeyiz. Bu döngü yıllardan beridir olan bir döngü. Nar Sözlük olarak bizler de nasibimizi aldık bu kopmalardan. Zamanla sözlüklerdeki ortamlar kişiye hitap etmeyebiliyor, bu da yeni mekan arayışına sokuyor yazarları. Her ne kadar zamanla oradaki diğer yazarlarla sıkı bağlar kurulduğu için kopmak zor olsa da bir çok yazar, var olan sözlük yazarlığının yanında diğer sözlüklerde de kendisine yer edinmeye çalışıyor. Burada da elbette Nar Sözlük ve benzeri büyüyen sözlükleri gözlerine kestiriyorlar. Evet şimdilik bir alternatif sözlüğüz bir çok yazar için, ancak eminim ki zamanla bizimle birlikte oldukları süre artacak ve daimi bir ilişki kurabileceğiz. Bu konuda Nar Sözlük ortamına güveniyorum.

İnteraktif Sözlükler: Birçok interaktif sözlükten farklı olarak Nar Sözlük’ün kendine ait bir radyosu bulunmakta. Radyo yayınlarınızın, Nar Sözlük’e olan etkisini nasıl değerlendiriyorsunuz? Yazarlar arasında düzenli olarak radyo yayını yapanlar var mı yoksa belirli bir playlist üzerinden mi gidiliyor?

Nar Sözlük: Nar Sözlük olarak radyo yayını yapma fikri tamamen yazarlardan gelen bir istekti. Bu konuda bir iddiamız yok. Ancak yazarların ortak noktalarda bir araya gelerek zaman geçirmesi ve yayın boyunca sohbet edebileceği bir ortamı olması Nar sözlük radyonun başarılı olmasını sağladı. İlk zamanlarda teknik olarak imkanı olan yazarların yayın denemesi oldu, ben de eşimle denedim hatta 🙂 Güzel zaman geçirdik 🙂 Daha çok arkadaş ortamında muhabbet ve bir iki müzik tıngırtısı olsun düşüncemiz varken,  yazar sayısının artması ve ilgiyle beraber bu işi bir tık daha profesyonel yapmaya itti bizi. Bir çok yazar yayın yapma isteğinde olunca ve adil bir şekilde yayın hakkı vermenin zorluğu ile karşı karşıya kalında yönetim olarak bir karar almak zorunda kaldık. Yönetimdeki altı arkadaş arasında kalması gerektiği üzerinde oy birliği ile karar verildi. Düzenli bir yayınımız yok şu aşamada. Böyle bir düzenli bir yayın için iyi bir hazırlık gerekli.

İnteraktif Sözlükler: İnteraktif Sözlüklerin geleceği hakkında düşünceleriniz nelerdir? Önümüzdeki yıllarda interaktif sözlükler ”Reddit” tarzı bir oluşuma evrilir mi veya listelerin üst sıralarında bulunan popüler ve köklü sözlüklerin dışında kalanlar tarihten silinip büyük sözlüklere “tersine göç” olur mu?

Nar Sözlük: Sosyal medya çok hızlı, inanılmaz hızlı hem de. Takip etmesi de her geçen gün zorlaşıyor. En basitinden ” interaktif sözlük” ün anlamı bile zaman içinde ne kadar da çok değişti. Bahsettiğiniz o “popüler ve köklü sözlükler”i tek başına incelediğinizde bile değişimi görmek mümkün. Artık insanlar sözlükleri sadece bilmediği kavramları öğrenmek için değil, gün içerisinde her konuda bilgi sahibi olmak için kullanıyor. Yani şu anda dünyada neler olmuş diye bakayım diyen bir çok kimse haber sitelerini okuduktan sonra hatta aynı anda istediği sözlüğe girerek konu hakkında insanların yorumu var mı yok mu diye takip ediyor. Yani artık “interaktif sözlük” tamlamasının içeriği artık salt bir “tanım yapılan bir site”yi çoktan geçti. Her oluşum zamanla evrilir bence, sözlüklerde de bu olacak elbette. Değişmemek için direnmenin bir anlamı yok. Direndiğinizde, yani mesela illa tanım olacak tanım dışında bir şey yazılmayacak dediğinizde o sözlükte kimler bulunmak ister bir düşünün. Yani işte “burası sözlük, haber paylaşamazsınız. Formata aykırı.” ya da “Burası sözlük, sosyal hayattan herhangi bir olayı paylaşamazsınız. Formata aykırı.” demek oldukça saçma olacaktır. Bunu yaptığınızda, sizin deyiminizle, sözlük tarihinden silinip gidecektir.

İnteraktif Sözlükler: İlerleyen süreçte gerçekleştirmeyi planladığınız yeni projeleriniz var mı?

Nar Sözlük: Fena bir moderasyon ekibimiz var 🙂 Her biri farklı alanlarda bulunduğu için de hemen her gün başka bir konu görüşüyoruz. Elimizde birkaç proje var, ancak zaman istiyor ve hâlâ üzerinde çalışmaya muhtaçlar. O nedenle zamanla bizler de sizler gibi göreceğiz.

İnteraktif Sözlükler: Sözlük kurmayı düşünen veya sözlüklerin yönetimlerinde isteyen hevesli arkadaşlara tecrübeli bir sözlük yönetimi olarak tavsiyeleriniz nedir?

Nar Sözlük: Önceliğinizi iyi belirlemelisiniz. Ne istiyoruz sorusu çok önemli. Yani yola çıkalım da bir nasılsa bir şey buluruz demek pek faydalı değil. Bir akşam otururken hadi bir sözlük kuralım demekle de olacak şey değil. Bir iskeletiniz olmalı, bir kök olmalı ve bu konuda asla taviz vermemelisiniz. Onun etrafındaki kişi ve olaylar konusunda ise son derece toleranslı olmanız gerekiyor. Ne tam bir profesyonel olmak lazım ne de her olay ve kişiye duygusal yaklaşmak lazım. Bizim de şu andaki çekirdek ekibi kurana kadar bir çok arkadaşımız değişti, bundan daha normal bir şey yok. Yola çıktık, ayrılmak olmaz demek bir yerden sonra size zarar verecek ise, kişiye teşekkür edip yolları ayırmayı bilmek gerek. Kişisel ya da değil size hitap etmediği için de yolları ayırmamak gerekli, çünkü burada “biz” söz konusu. Yani her şeyden önce sözlük geliyor. Tüm bunlar zaman gerektiren şeyler. İyi iş bölümü hayat kurtarır, sizi vezir de eder rezil de 🙂 Nar Sözlük tamamen bir ekip çalışması. Asla tek başına ne ben ne de yönetimdeki bir arkadaşın varlığına bağlı değil.

İnteraktif Sözlükler: Son olarak; Nar Sözlük’ün özel hayatlarınız içerisindeki yerini tam olarak nasıl tarif edebilirsiniz? Nar Sözlük sizin için bir hobi mi yoksa hayatınızın merkezinde yer alan önemli bir unsur mu?

Nar Sözlük: Az önce dediğim gibi, ben hem bir eş hem de bir babayım. İlgilenmem gereken bir ailem ve ailemin geleceği için yapmam gerekenler var. Nar Sözlük de tüm bu önemli ve ciddi sorumluluklarımdan sadece biri. Hayatımın büyük bir parçası olarak yer alıyor. Nar Sözlük, bir hobi olarak ortaya çıkmadı. Belli bir amacı söz konusu, bu amaca da ekip olarak yaklaşıyoruz. Dileğim o ki, Nar Sözlük amacını aşıp çok daha iyi işler yapsın. Bunun için önünde herhangi bir engel bulunmuyor.

İnteraktif Sözlükler Sıralaması olarak Nar Sözlük‘e ve Nar Sözlük Moderasyon Ekibine teşekkürlerimizi sunuyor ve yayın hayatlarında başarılar diliyoruz.