BOL SÖZLÜK – İNTERAKTİF SÖZLÜKLER SIRALAMASI RÖPORTAJLARI

2014 YILININ TEMMUZ AYINDA KURULAN VE KENDİ İÇERİSİNDE OLUŞTURDUĞU KONSEPTİ İLE YAYIN HAYATINI SÜRDÜREN BOL SÖZLÜK İLE KARŞINIZDAYIZ.

 

İnteraktif Sözlükler Sıralaması’nda yer alan sözlükler arasında hem görsel konseptiyle hem de tematik yapısıyla ayrı bir ruha sahip olan Bol Sözlük, 2014 yılının Temmuz ayında yayın hayatına başlamış ve Türk Rap Müzik çevreleri için aynı ilgi odağı etrafında toplanan insanlar için tematik sözlük ihtiyacını gidermek adına varlığını sürdürmekte.

“Sözlük Röportajları” serimizin yeni konuğu, Türkiye’nin rap müzik temasına tek aktif sözlüğü olan Bol Sözlük oluyor.

 

İnteraktif Sözlükler: Merhabalar. Bol Sözlük uzun zamandır İnteraktif Sözlükler Sıralamasında yerini koruyan, kemik kitleye sahip olarak düzenli bir ilerleyiş göstermekte. Sözlüğün kuruluşundan bu yana geçen süre için, Bol Sözlük’ün ilerleyişini genel olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bol Sözlük: Yayın hayatına başlarken bir arkadaşımız “Kimse yazmasa, kimse okumasa bile, gerçekten bu müziği seven insanların blogu niteliğinde bir yer olsun. Yetmez mi?” demişti ve bu anlayışla devam ettiğimiz yayın hayatımızda küçük ama istikrarlı adımlarla yaklaşık 150.000 entry girilmiş ve 1.500’e yakın aktif yazarın buluştuğu bir mecra haline gelmiştir Bol Sözlük. İçerik halen yetersiz olsa da alanında tek ve en büyük bilgi kaynağı olduğu ve hiphop gündemindeki bir olayın sözlükteki yansımasını okumak için sözlük dışı da birçok insanın okur olarak burayı takip ettiği yadsınamaz bir gerçek.

İnteraktif Sözlükler: Bol Sözlük’ün kuruluş aşamasından ve aldığınız kararlardan bahsedebilir misiniz? Yeraltı Operasyonu Sözlük’ün kapanması sonrasında yaşadığınız süreç, yeni bir sözlük kurma fikri ve “Bol Sözlük” ismi tam olarak nasıl ortaya çıktı?

Bol Sözlük: 2011 yılında yayın hayatına başlamış bir diğer tematik hiphop sözlüğü olan Yeraltı Operasyonu Sözlük “bir gece ansızın limanda ayrıldığında” yokluğunu hisseden yazarları olarak güzel anılar biriktirdiğimiz ve güzel insanlar tanıdığımız bu mecranın devamını arzulayarak Bol Sözlük’ü kurduk.  Hayata “dar” çerçevelerden bakmayan, hiphop kültürünü özümsemiş insanların bir araya geleceği bu mecra için “BOL” güzel bir etiket olacaktı. Yeraltı Operasyonu Sözlük, “YO Sözlük” olarak anıldığı için fonetik olarak BOL Sözlük’ün yakaladığı benzeşme de bu isimde karar kılmamıza yardımcı oldu.

İnteraktif Sözlükler: Bol Sözlük için tercih edilen / istenilen model hangisidir: Yazar sayısının artması mı, yoksa içerik kalitesinin yüksek olması mı?

Bol Sözlük: Niteliğine bakılmaksızın, bilgi içeren içerik sayısının artması hepsinden daha önemli. Tematik bir sözlük olduğumuz için insanların buraya uğramasına ve burada kalıcı olmasına yönelik en büyük motivasyon buranın alanında tek bir dağarcık olması ve bu dağarcığın büyümesi bizim de en büyük arzumuz.

İnteraktif Sözlükler: BolSözlük’te, Moderasyon ve Yazarlar arasındaki iletişimin genel durumu nasıl? Moderasyon ve yazarlar arasında üstü kapalı bir savaş durumu var mı yoksa dostluk ve anlayış çerçevesinde devam eden bir uyum mu söz konusu?

Bol Sözlük: Bol Sözlük’te ortaya koyduğumuz içeriğin sahibi yazarlar olduğu için öncelikli olarak yazarların görüş ve eleştirileri ile sözlük bugünlere geldi, moderasyon ve yazarlar arasındaki sorunlardan daha çok kimi zaman yaşanan yazarlar arasındaki çatışmalar az sayıda insanın bir araya geldiği bu yapının içinde küskünlükler ve ayrılıklara sebep olmuştur diyebiliriz ama.

İnteraktif Sözlükler: Büyük sözlüklerden yaşanan ayrılmalar sonucunda birçok sözlük yazarı yeni kurulmuş veya popülerleşme sürecinde olan sözlüklere geçiş yaptı. Yaşanan bu göç dalgasından Bol Sözlük de olumlu veya olumsuz bir yönde etkilendi mi?

Bol Sözlük: Tematik bir sözlük olduğumuz için bu tarz geçişler bizi çok etkilemiyor.

İnteraktif Sözlükler: Bol Sözlük’e baktığımız zaman “Sözlük yazarlarının emeği ile yapılacak beşinci albüm” şeklinde bir başlık gözümüze çarpmakta. Sözlük yazarları ile yapılan çalışmalardan ve albüm projelerinden biraz bahsedebilir misiniz?

Bol Sözlük: Sözlüğün kuruluşundan bu gününe kadar yazarlarımızın dayanışmasıyla dört toplama albüm hazırladık, şu an beşincisinin hazırlık sürecindeyiz. Prodüksiyon yönü kuvvetli arkadaşlarımızın müzikal altyapı desteği verdiği, home studio imkanı olanların albüme katılacak diğer arkadaşlara kayıt imkanı sağlayabildiği, kapak tasarımlarını da gönüllü yazarların üstlendiği bu albümlerle underground hiphopa güzel izler bıraktık. Türkiye’nin birçok ilinden yazarlarımızın konser ve etkinliklere katılımı için buluşmalar ve sanal alemde radyo yayınları düzenledik ve bunların haricinde piyasadan isimlerle röportajlar yaptık.

İnteraktif Sözlükler: Türk Rap’ine gönül vermiş ve ünlü olmayı başarmış sanatçılar arasından Bol Sözlük’e maddi veya manevi olarak destek verenler oluyor mu? Yönetimde veya yazarlar arasında tanıdığımız isimler yer alıyor mu?

Bol Sözlük: Bol Sözlük kurulduğu günlerde ulaşabildiğimiz bazı MC’ler sözlüğü duyurmamız için yardımcı olmuş ve sosyal medyada paylaşımlarda bulunmuşlardı, onun haricinde bugün sözlükte gördükleri hoşlarına giden paylaşımları gündeme getirerek varlığımızı hatırlatan, ya da ara sıra bizzat sözlüğe yazarak bizi mutlu eden bazı isimler var. Ancak bunların yanı sıra sözlüğün iletişim adreslerine sözlükteki hakaret sınıfından sayılmayacak bazı eleştirileri hazmedemeyip hakaret ve tehditler savuran isimlerin sayısı daha çok. Bunun yanı sıra sözlük kurulduğu günden bugüne hiç kimseden de maddi bir destek almış değil.

İnteraktif Sözlükler: İnteraktif Sözlüklerin geleceği hakkında düşünceleriniz nelerdir? Önümüzdeki yıllarda interaktif sözlükler ”Reddit” tarzı bir oluşuma evrilir mi veya listelerin üst sıralarında bulunan popüler ve köklü sözlüklerin dışında kalanlar tarihten silinip büyük sözlüklere “tersine göç” olur mu?

Bol Sözlük: Sosyal medyanın karşısında sözlükler son dönemde zayıfladı, büyük sözlüklerde bile hit ve içerik değerleri yükselmiş olsa bile, internetin ve internet kullanımının büyüdüğü ölçekte aslında sözlüklerin büyüyemediği bir gerçek. Burada hayatta kalmayı büyüklük veya popülerliğin değil de mobil hayata entegrasyonun ne kadar başarılı olup olmadığının belirlemesi muhtemel gözüküyor.

İnteraktif Sözlükler: Bol Sözlük olarak hem interaktif sözlük kanadında hem de rap müzik piyasası içerisinde gerçekleştirmeyi planladığınız yeni projeleriniz var mı?

Bol Sözlük: Sözlük kanadında gündemimizin ilk sırasında bugünkü klasik görünümümüzü de koruyarak, mobil uyumlu bir tasarımı hayata geçirmek yer alıyor. Rap müzik piyasasında da bizimle birlikte bu kültüre katkı sunmayı hedefleyen diğer paydaşlarla işbirlikleri yapmayı, başladığımız röportaj serilerini sürdürmeyi, kendi toplama albümlerimizin yanı sıra piyasadan tanınan isimlerin yer aldığı bir albüm organizasyonu yapmayı hedefliyoruz, Türkçe Rap tarihindeki ilk cover albümü hazırlamak ve kendi konser etkinliklerimizi düzenlemek de planladığımız bazı projeler
arasında.

İnteraktif Sözlükler: Bol Sözlük, arayüz bakımından Ekşi Sözlük’ün ilk zamanlarına benzeyen bir ara yüze sahip. Bu nostaljik ara yüz ile ilgili olarak yazarların tepkisi nasıl oldu? Uzun vadede başka bir ara yüz tasarlamayı düşünüyor musunuz?

Bol Sözlük: Yazarların çoğu değişim istiyor ancak teknik yetersizliklerimiz ve bu yetersizliği outsource edebilecek maddi imkansızlıklarımız hızlı bir değişimi şu an için imkansız kılmakta. Ekşi Sözlük’ün ilk tasarımından esinlenerek kendi sözlük scriptini yazan ve bir dönem satan; daha sonra da herkese açık hale getiren Olgar Verim‘in scripti üzerine geliştirdiğimiz ve sözlük yazarlarının önerileri ve ihtiyaçları doğrultusunda halen ve sürekli üzerinde çalıştığımız, yeni özellikler geliştirdiğimiz bu arayüzü de koruyarak mobil uyumlu yeni bir sayfa açmayı elbette istiyoruz.

İnteraktif Sözlükler: Son olarak; Bol Sözlük’ün özel hayatlarınız içerisindeki yerini tam olarak nasıl tarif edebilirsiniz? Bol Sözlük sizin için bir hobi mi yoksa hayatınızın merkezinde yer alan önemli bir unsur mu?

Bol Sözlük: Bol Sözlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası. @ret1arius‘un da dediği gibi “hiçbir zaman bırakıp gidemeyeceğimiz, her zaman farklı insanların dahil olduğu bir safehouse” gibi bizim için burası. Geçimimizi farklı yollardan sağladığımız için burası bizim arta kalan vaktimizi değerlendirirken gündelik hayatın olumsuz etkilerinden kaçtığımız, rap ve hiphop ekseninde bir araya gelebildiğimiz bir mecra, daima da öyle kalacak.